HOME MAGYAR   |   DEUTSCH

Publikációk

Tarot

20. Kártya – A feltámadás

„Vocatus atque non vocatus, deus aderit.”
(„Híva vagy hívatlanul, de Isten ott lesz”)

A 20. kártya elnevezései - az Utolsó ítélet, az Örök élet és a Feltámadás - jelzik a vándorút végéhez való elérkezésünket. Bár a kártyák nem mindig képeznek logikus sorrendet egymással, az utolsó előtti Feltámadás az emberi sors végső és leglényegesebb fázisát jeleníti meg, amikor egy égi hangra, egy hívó szóra megvilágosodunk, hirtelen mindent felismerünk, átlépünk egy másik szférába.

A Feltámadás vagy Utolsó ítélet, mint minden kártya több szinten is értelmezhető, aki azonban a megvilágosodást keresi, itt révbe érkezik. Az égből leereszkedő lény, mint égi sugallat, Cupidóként már a Tarot első szakaszának végén megjelent, hogy a magánélet útvesztőiben eligazítson bennünket. Az utolsó életszakasz végén már angyal fújja fülünkbe a harsonát, amelyről keresztet ábrázoló zászló csüng le. Ezen az életállomáson valami nagyon fontos, spirituális felismerést tehetünk, amely egész életünket, addigi gondolkodásunkat átalakítja. Ez a felismerés megvilágosodásszerűen következik be, úgy, mintha egy égi hang szólna hozzánk. Ez a kártya a Feltámadás képével érzékelteti azt a döbbenetes felismerést és átváltozást, amelyet ezen az utolsó előtti állomáson élhetünk meg.
A Feltámadás állomásán megleljük azt, amit kerestünk, választ kapunk végső kérdéseinkre, és a válaszok segítségével elindulhatunk egy új úton, amely egy újjászületéssel ér fel. A Feltámadás egy olyan merev és statikus állapotból, élethelyzetből való felszabadulást fest le, amely a halálhoz hasonlítható, hiszen a mozdulatlanság mélységéből emelkedünk ki. Az angyal harsonája, az égi hang felráz, felébreszt bennünket, és hívó, parancsoló szavára felemelkedünk. A reinkarnáció előtti stációhoz hasonlítható ez az állomás, amikor a Lélek felismeri és eldönti a további megtestesülés útját.
A keleti vallások karma-teóriája szerint újbóli megszületésünk előző életeink tetteinek következménye, innen ered a karma, amely szanszkrit szó és tett-et jelent. A kereszténységben a tett-et a szó, az Ige váltotta fel, itt a feltámadás nem előző tetteink következménye. „Kezdetben volt az Ige (a Szó), ez az Ige (Szó) Istennél volt és Isten volt az Ige.” –kezdődik János evangéliuma. A 20. kártyán a hang kívülről, fentről, az Égből érkezik hozzánk, a feltámadók Isten hangját követik.
Mindannyiunknak szükségünk van a hívó szóra, nem csak életünk végén és nem csak újbóli megtestesülésünk kapujában. Minden életszakaszban, minden életkorban és minden élethelyzetben kapunk jelzéseket, az Úr újra meg újra szól hozzánk. Nem mindig halljuk meg, és nem mindig értelmezzük jól az égi hangot, sokszor azért, mert nincs bátorságunk, nem vagyunk felkészülve az átváltozásra. Aki azonban végigjárta a Tarot-állomások útját, megszerezte azok elengedhetetlen tapasztalatait, az felkészülhetett erre a hívásra, és érti, hogy az égi harsona mit közvetíthet számára.
A 20. kártyán az angyal harsonájára sírjaikból emelkednek fel az emberek, több Tarot-verzióban égre emelt karokkal, szinte eksztázisban örvendenek. Mert maga a felemelkedés, és nem pedig az ítélet a lényege ennek a kártyának, mint ahogyan a kereszténységnek is a feltámadás a legfőbb üzenete. Az örömhír azt közvetíti számunkra, hogy a halál nem végleges állapot, mint ahogyan egyetlen végsőnek hitt mozdulatlanság sem tart örökre fogva bennünket.



A „lélek napsugara“

Orbáncfű

(Hypericum perforatum)

Részlet Maria Szabó: Johanniskraut – Zauberkraut und Heilpflanze (Mozaik Verlag, 1998) című könyvéből:

Ezt az ókorban nagyra értékelt gyógynövényt, amelyet az antik görög és római orvosok már „a melankolikus gondolatokra“ is alkalmaztak, a középkorban az ördögtől megszállt boszorkányoknak adták be, hogy azok kínzásukkor az igazságot vallják.

Dr. Theophrastus von Hohenheim, ismertebb nevén Paracelsus azonban ezt az aranysárga virágú növényt az „idegek gyógyfűvének“ és a lélek napsugarának nevezte, és már 1525-ben ismertette az orbáncfű borút űző és derűt hozó alaptulajdonságait.

A nyugati orvostudomány és gyógyszeripar az orbáncfűvet a 80-as években újra felfedezte, majd a 90-es évektől kezdődően antidepresszáns hatású gyógynövényként tartja számon. Németországban több mint 30 (hivatalos gyógyszerlistában szereplő) gyógyszer tartalmazza a Hypericum perforátum antidepresszáns hatóanyagát, a Hypericint, amit pszichovegatatív panaszokra: félelemre, ideges nyugtalanságra, depresszióra, klimaktériumpanaszokra, kedvetlenségre és apátiára rendelnek.

Ellentétben a már régebb óta ismert és alkalmazott nyugtató gyógynövényekkel, mint a baldrián, komló és a citromfű, az orbűncfű nem nyugtat és nem tompít, hanem éppen ellenkezőleg, élénkít és energikussá tesz, a fizikai és a lelki terhelhetőséget pedig növeli. Vitalizáló- és örömszerző képességet emelő tulajdonságait különösképpen a téli -SAD- szezonális depresszió kezelésében alkalmazzák, számos klinikai kísérlet eredményeképpen.


Kombinációja a fényterápiával

1984 és 1994 között számos klinikai vizsgálatot végeztek, köztük a fényterápia és az orbáncfű-kivonat együttes terápiás hatásfokát vizsgálták. Bebizonyosodott, hogy a fényterápia az orbáncfűkivonattal kombinálva fokozza az antidepresszáns hatást, ezért szezonális depresszióban a fényterápia (3.000 lux) mellett az orbáncfű-tabletta (900 milligramm Hypericum) alkalmazása is ajánlatos.


Hatása csak 2 hét után érzékelhető

Napi 3-szor 600 mg hypericin tartósan képes a depresszív állapot gyógyítására., ezért az orbáncfű a szintetikus pszichopharmaka legtökéletesebb alternatívája.
Gyógyszertárakban vény nélkül kapható tabletta, kapszula, filmtabletta, tinktúra és tea formájában. Enyhébb depresszióra a növényből készült tea ajánlott, amelynek a tablettákkal szemben nincsenek egyéb hordozóanyagai, tehát a legtisztább, legtermészetesebb formájú gyógyszer.
Akár tablettát, akár teát fogyasztunk, tudnunk kell, hogy az antidepresszáns hatás eléréséhez legalább 2 héten át alkalmaznunk kell, ugyanúgy, mint a szintetikus antidepresszáns tabletták szedésénél. Az antidepresszáns hatás ugyanis két hét folyamatos szedés után érzékelhető csak. (Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy az agyban zajló biokémiai folyamatban a szerotonin szint emelkedése érzékelhetővé váljon.)


Orbáncfű-tea készítése és alkalmazása

A hatóanyagok a növény felső 40 cm-es szár, levél és virág részeiben találhatók (koncentráltan a virágokban), ezért gyógyteának ezeket kell összevágni.

Egy vagy két púpos teáskanál szárított (vagy 1 maroknyi friss) növényt leforrázunk forró vízzel, és hagyjuk 15 percig lefedve állni. Leszűrve napi 3x 1 csészével fogyasszuk, langyosan, lassan kortyolgatva. Ha keserűnek érzi, lehet mézzel, sőt citromlével is fogyasztani, ami az újabban bizonyítottan víruspusztító hatását emeli.

Este, a biztosabb alvás érdekében a teához 1 teáskanál citromfüvet tehetünk, a citromfű ugyanis kifejezetten nyugtató hatású.

„A citromfű meleg, aki fogyasztja, szívesen nevet, mert a melegsége a lépet megérinti, ami a szívet felvidítja” - írja Hildegard von Bingen (1098-1179), aki már a koraközépkorban ismerte a növény feszültséget oldó, nyugtató és vérnyomáscsökkentő hatását.

Az orbáncfűnek nincsenek mellékhatásai, alkohollal együtt és vezetés közben is szedhető. A fényérzékeny és nagyon világos bőrű személyek napi 1000 mg tabletta szedése mellett mértékletesebben vegyenek szolárium- és napfürdőt. A gyógyteára ez nem vonatkozik.


Kémiai antidepresszánsok pro vagy kontra

Az agykutatás ugrásszerű fejlődése az elmúlt 30-40 évben a depresszió rejtélyére és gyógyítására is fényt derített, magyarázattal szolgált. Kiderült, hogy az agyban lejátszódó biokémiai folyamatok okozzák a tartós melankólikus állapotot, mégpedig egy szerotonin nevű ideghírvívő anyag, ha az agyban lévő szintje csökken. Ha megfelelő mennyiségű szerotonin képződik a szervezetben, akkor boldogok és kiegyensúlyozottak vagyunk (ezért boldogsághormonnak is nevezik), ha pedig a szerotonin szint alacsony, akkor hangulatunk romlani kezd, és hajlamosak vagyunk a borúlátásra. Ezen a felismerésen alapulva készültek az elmúlt évtizedek antidepresszáns gyógyszerei, amelyek a szervezet ideghírvívő anyagainak, a szerotoninnak és a noradrenalinnak a szintjét befolyásolják. Az elmúlt 20-30 évben egy nagyon széles spektrumú antidepresszívum került a piacra, amelyek biokémiai módon gyorsan és biztosan megszüntetik a depresszív tüneteket.

A probléma ezekkel a nagyon hatásos gyógyszerekkel egyrészt a káros mellékhatások tekintetében van, másrészt pedig abban, hogy személyiséget átformáló hatásuk lehet: elveszi a tisztánlátásunkat önmagunkkal és a környezetünkkel szemben, függetlenül az eseményektől vidámabbá és gondtalanabbá tesz bennünket. A veleszületetten problémaérzékenyebb, lelkileg sérülékenyebb melankolikus alkat a szintetikus antidepresszáns következtében „átváltozik“, személyisége megváltozik, könnyedebb, problématlanabb, derűsebb ember válik belőle. Az antidepresszáns hatás tehát nem úgy hat ránk, hogy nyugodtak és tompák leszünk, hanem úgy, hogy egy rózsaszín szemüvegen át látjuk a világot, és ennek következtében hétköznapi problémáinkkal könnyebben és eredményesebben megbirkózunk.

Az orbáncfűkészítményeknek bár nagyon hasonló a hatásuk, amennyiben ébren tart és euphorizál bennünket, de a világos észlelésünket közel sem akkora mértékben csökkenti, a mellékhatások tekintetében pedig teljesen ártalmatlan.

Amennyiben az orbáncfű nem elégséges, egy-két hónapos vagy akár egy-két éves szintetikus antidepresszáns szedése egy nehéz élethelyzetben hasznos lehet, de tudni kell, hogy az abbahagyása nagy nehézséggel jár. Mint ahogyan az elkezdését is fokozatosan ajánlják, úgy az abbahagyása is csak nagyon lassan lehetséges. Az orbáncfű éppen ebben a leszokásos időszakban lehet segítségünkre, mivel a csökkenő szerotonin szintünket segít szinten tartani.

https://www.amazon.de/Johanniskraut-Maria-Szabo/dp/3442161525

Vissza a főoldalra

Hírek

Kiscsoportos önismereti szeminárium

indul a saját horoszkóp és családhoroszkópok, partnerhoroszkópok elemzésével.
Jelentkezés 2017.09.01-től e-mailen vagy telefonon.

Kiscsoportos álomelemző tanfolyam indul 2017. szeptember 16-án szombatonként havi két alkalommal

Piliscsabán és Budapesten, saját horoszkóp bevonásával.

Bővebben »

Egynapos álomelemző szeminárium 2017. augusztus 25-én

Piliscsaba - Klotildligeten 10-15 óráig.

Bővebben »

Szabó Mária előadást tart 2017. január 28-án

az Aranytíz Kultúrház Bartók termében (1051 Budapest, Arany János utca 10.) „Álom: jövőkép és önismeret” címmel.

Bővebben »

Szabó Mária szemináriumot tart 2017. januárban

„Álomfejtés és önismeret” címmel.

Bővebben »